+420 222 539 539
Po - Pá: 8 – 22 hod., So - Ne: 9 – 22 hod

Muzea a galerie v okolí - EA Zámecký Hotel Hrubá Skála

 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum panenek a medvídků

  Troskovice, 82455

  (ve vzdálenosti 4,4 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzeum se nachází ve vesničce Troskovice, jen cca 500 metrů od známé zříceniny hradu Trosky. V typickém venkovském stavení naleznete celou řadu exponátů (celkem asi 1000) z různých období a z různých koutů světa. Nejde jen o panenky a medvídky, ale také např. dětské kočárky či dřevěné hračky. Nejstarší vystavené kousky pochází z první poloviny 19. století, ale výjimkou nejsou ani zcela moderní panenky  věhlasných firem.

  Otevírací doba od 1. 4. do 30. 9. denně 10.00–17.00

  Vstupné dospělí 70 Kč snížené 50 Kč rodinné 180 Kč

 • Muzeum Českého ráje v Turnově

  Muzeum Českého ráje v Turnově

  Skálova 71, Turnov, 51101

  (ve vzdálenosti 5,5 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzeum od roku 1886 shromažďuje doklady o kulturním a dějinném vývoji regionu i města. Bohaté sbírky tvoří fondy archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění a archiválií. Turnovské muzeum se specializuje na dokumentaci, zpracování a sběr drahých kamenů. Mineralogická pestrost regionu a čtyřsetletá tradice broušení drahých kamenů a zlatnictví v Turnově poskytují základ k odborné a výzkumné práci překračující hranice regionu i naší země. V roce 2001 bylo muzeum Českého ráje za své aktivity oceněno výroční cenou kultury města Turnova, "Turnovskou peckou". V témže roce bylo evropskou komisí EMYA nominováno na cenu "Evropské muzeum roku".
 • Dlaskův statek

  Dlaskův statek

  místní část Dolánky u Turnova, Turnov, 51101

  (ve vzdálenosti 6,6 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Ve vzdálenosti 3 km od Turnova se nachází Dlaskův statek - typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Od svého vzniku prodělal objekt četné stavební úpravy, nejrozsáhlejší v roce 1794 a 1841. Statek tvoří samostatnou urbanistickou jednotku obklopenou trámcovou hradbou se dvěma branami, horní zděnou s dřevěnou zvoničkou vystavěnou v roce 1794 a dolní dřevěnou. Obytný trakt s připojenými hospodářskými prostorami je patrový, roubený. Zděné chlévy a konírna byly vystavěny v témže roce jako horní brána. Původní dispozice domu byla rozšířena v roce 1789 o roubenou světničku v patře upravenou v roce 1842 jako výměnek. Stavební celek doplňuje bohatě skládaná lomenice a pavlač s řezanými sloupky. Z původních staveb se v areálu dvora dochovala roubená stodola. Součástí usedlosti je socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který byl v šedesátých letech přenesen z Malého Rohozce.

  Expozice • ukázka vesnického obydlí • zemědělská a řemeslnická nářadí • expozice historie mlýnů a mlynářství v regionu

  Vstupné dospělí 30,- Kč důchodci 20,- Kč studenti 10,- Kč

  Návštěvní doba leden,únor zavřeno březen až květen denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00 červen až srpen denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 září, říjen a prosinec denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00 listopad - Dlaskův statek uzavřen

 • Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou

  Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou

  Husovo náměstí 43/ 44, Lomnice nad Popelkou, 51251

  (ve vzdálenosti 12,7 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  První pokusy o založení místního muzea byly učiněny již v roce 1888, ale oficiálního otevření se dočkalo až o tři roky později. Stalo se tak 22. listopadu 1891. Podobně jako většina muzeí na českém venkově také muzeum lomnické získalo nejprve prostory v budově radnice. V průběhu let se péčí správců muzea (vesměs vlasteneckých kantorů) sbírky všech oborů utěšeně rozrůstaly. Ve třicátých letech bylo rozhodnuto o jejích přestěhování na vhodnější místo, kterým se zdála být budova dnešní Základní školy TGM. Do třetice došlo ke stěhování těsně po 2. světové válce, když štědrý mecenáš lomnické kultury, pan Bedřich Šlechta, věnoval městu tzv. Hrubý dům s podmínkou, že zde bude trvale umístěno muzeum. ldeální poloha v centru města, rozloha a v neposlední řadě i zajímavá architektura předurčovaly objekt k takovému druhu využití. V součásné době dochází díky zájmu městského úřadu k postupné rekonstrukci objektu s maximální snahou o zachování původních architektonických prvků. Budovu, kde dnes muzeum sídlí, nechal původně postavit mezi lety 1813 až 1818 Petr August, který pocházel z podnikatelské rodiny Šlechtů, jako jedinou neoklasicistní stavbu ve městě. Stojí na základech renesančního objektu ze 16. století, z něhož jsou dodnes zachovány původní sklepy a kované dveře v přízemí. Ve své době se jednalo o největší měštanský dům na území dnešních okresů Semily a Jičín. Šlechtové Hrubý dům neje nom obývali, ale nacházela se zde i textilní manufakturní dílna, a to až doby, než si ve Staré Lomnici nechali postavit komplex budov dnešního závodu Technolen WF. Dílna se nacházela v suterénu budovy, kde je dnes umístěn hudební klub. Ve vstupní šestnácti metrové hale vykupovali Šlechtové od tkalců z celého Podkrkonoší, kterých sem v zimě docházelo až 12.000, plátna a prodávali jim přízi. Součástí manufaktury byla i sušírna pláten, jež se zachovala v původní podobě. Tato ojedinělá památka technického charakteru se v dohledné době dočká zpřístupnění veřejnosti. Faktorskou činnost Šlechtů s obdivem popisoval i Bedřich Smetana a literárně ztvárnil Karel Václav Rais ve svém románu Žihle. Sůj název budova získala díký své velikosti, která v době vzniku udivovala svou rozlohou. Okolní domky na náměstí byly totiž původně nepoměrně menší a dřevěné. Šlechtové vybudovali třípodlažní kamenný dům, pro který se brzy ujal lidový název Veliký neboli Hrubý dům. Jeho zdmi, obrazně řečeno, kráčely i dramatické dějiny města. V roce 1829 byla část Hrubého domu při místních selských bouřích vyrabována. Po bitvě u Jičína 29. června 1866 se prostory tohoto domu staly na přechodnou dobu důstojnickým lazaretem rakouské armády. Do třetice zde tekla krev 5. května 1945, kdy byli fašisty u zdi budovy popraveni tři občané Lomnicka. V současnosti může muzeum návštěvníkům nabídnout několik stálých expozic, vedle etnografického oddělení i mineralogickou a zoologickou expozici, výstavní prostory a reprezentační místnosti původních majitelů.
 • Regionální muzeum a galerie Jičín

  Regionální muzeum a galerie Jičín

  Valdštejnovo nám. 1, Jičín, 50601

  (ve vzdálenosti 16,4 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzeum se nachází na náměstí v Jičíně, v paláci, který nechal postavit Albrecht z Valdštejna. V přízemí je galerie, která je považována mnoha umělci za jeden z nejkrásnějších výstavních prostorů. Zahrnuje díla regionálních umělců a výstavy dle dopředu připraveného programu. Muzeum se nachází v prvním patře a zaměřuje se převážně na historii kraje a přírodu Jičínska.
 • Muzeum techniky a Kryštofovy (strojní) Lázně

  Muzeum techniky a Kryštofovy (strojní) Lázně

  Háje nad Jizerou, 51205

  (ve vzdálenosti 16,6 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  V obci Háje nad Jizerou - část Loukov, najdete originální soukromé muzeum techniky. Pan Pavel Bujárek zde vytvořil první české "strojní lázně". Procedura spočívá podle jeho slov v poslouchání dobře seřízeného motoru, což má za následek celkové uklidnění a projeví se tak velmi kladně na celkovém zdravotním stavu. Originální metodu ocení zejména příznivci techniky, přestože léčba paradoxně probíhá v přírodě. V muzeu najdete přes 3000 exponátů do roku 1945. Stabilní motory, motocykly, automobily, dálník, českou patentovanou ponorku, příslušenství, plakety a firemní štítky, fotoaparáty, rádia, atd. Najdete zde naprosto unikátní motocykly i automobily. V provozu je zde dílna, která se zabývá renovací historických vozidel. Kryštofovy strojní Lázně jsou nazvány dle patrona poutníků sv. Kryštofa, jehož vysvěcenou sochu naleznete v areálu. Pohodová až bohémská atmosféra je zde dokreslena například hudbou z gramofonu na kliku. Význam těchto nejmenších lázní světa ocenila již celá řada významných osobností z oblasti kultury a umění. Kryštofovy (strojní) Lázně jsou místem, kde mnohdy počet hostů až stonásobně převýší počet původních obyvatel této snad nejmenší Evropské osady. V období letních prázdnin se zde konají srazy motoristů a sezóna muzea se každoročně uzavírá Kryštofskou poutí. Pokud budet chtít navštívit tento koutek pohody, je otevřeno od 1.května do konce září od 10.00 do 17.00. Jindy se můžete pokusit domluvit návštěvu po předchozí telefonické domluvě. Muzeum naleznete mezi městy Semily a Jilemnice, Háje nad Jizerou - Loukov (odbočka směr Bystrá nad Jizerou).
 • Roztocký mlýn

  Roztocký mlýn

  Roztoky u Semil 42, Jesenný, 80038

  (ve vzdálenosti 18,1 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Typický podkrkonošský mlýn stojí na samotě v romatickém údolí v Roztokách u Semil. Drnčák, krcálek nebo klapáč. Tak se říkalo malým selským vodním mlýnům. V tomto mlýně provozoval řemeslo nepřetržitě tři stolotí mlynářský rod Fiedlerů. Prvním mlynářem rodu Fiedlerů byl Mikuláš Fiedler, který si pronajal tento mlýn od vrchnosti a tak započala tradice předávání řemesla z otce na syna. Roční kapacita mlýna se pohybovala od 100 do 150 tun žita. Ve druhé polovině 19.století vznikla u mlýna brusírna skleněných kroužků a pecnářství. Peklo se každý den vyjma neděle a chléb se rozvážel po oklí koňským povozem. V průběhu druhé světové války, konkrétně 12.listopadu 1941, byl provoz mlýna zastaven, mlýn byl zapečetěn a pravidelně kontrolován gestapem. Po válce už provoz nebyl obnoven a tradice tak byla přerušena. Tradici mlynářského řemesla oživil až syn posledního mlynáře ing. Bohumil Novotný. Po náročné rekonstrukci započaté roku 1990 zde dnes můžeme vidět unikátní expozici. Raritou je štoska exponát zařízení na čištění krupice z roku 1840, dnes jediný zachovalý exponát v celé republice. Pro děti je ve mlýně připravena i malá výstavka loutek a Čert Roháček který Vám splní tajné přání. Mlýn je veřejnosti přístupný od 1.května do 30.září, denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Pokud pojedete autem, musíte zastavit na návsi odkud je to mlýna cca 10 minut pěšky a cesta je značena směrovkami.
 • Podještědské muzeum

  Podještědské muzeum

  Ul. Svobody 32/IV, Český Dub, 46343

  (ve vzdálenosti 19,1 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  V roce 1919 založila v Českém Dubu skupina nadšenců v čele s mladým učitelem Václavem Havlem Podještědské muzeum Karolíny Světlé. Během následujících čtyřiceti let vybudoval V. Havel obsáhlé sbírky národopisné a historické. Pro muzeum získal mimo jiné rozsáhlou literární pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé. Od 22. ledna roku 1993 muzeum spravuje nově objevenou budovu románsko-gotického kláštera řádu johanitů. V roce 2001 byla zpřístupněna veřejnosti i románská kaple sv. Jana Křtitele. Expozice: Národní obrození a Karolína Světlá v Podještědí, Českodubská judaika, Gotická šablonová malba, Součástí prohlídky muzea je i návštěva románsko gotické johanitské komendy.
 • Muzeum skla a bižuterie

  Muzeum skla a bižuterie

  Jablonec nad Nisou, 46601

  (ve vzdálenosti 19,8 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Prostřednictvím předmětů a vzpomínek mapuje muzeum historii a příběhy lidí z Jablonce a okolí. Návštěvníci se zde setkají s Kouzelným světem bižuterie, jehož atmosféru dokreslují dobové oděvy, či s Čarovnou zahradou - českým sklem v sedmi stoletích. V didakticko-interaktivní části expozice návštěvníci poznají některé bižuterní a sklářské postupy. Nechybí útulná samoobslužná kavárna a prodejna s velkým výběrem sklářského a bižuterního sortimentu.

 • Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí

  Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí

  ThDr. Karla Farského 130, Vysoké nad Jizerou, 51211

  (ve vzdálenosti 21,3 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzeum horského městečka ve svých expozicích představuje návštěvníkům především historii města a jeho okolí a život dřívějších generací. Jedním z významných exponátů který upoutá zájem je mechanický betlém. Expozice věnovaná lyžařství na Vysocku připomíná, že zdejší ski klub vznikl již roku 1903 a stal se spolu s lyžařskými kluby pražským a jilemnickým zakladatelem Svazu lyžařů v Království českém. Nalezneme zde exponáty spjaté s historií sklářství, fotografie i modely roubených chalup "vysockého typu", sbírku figurek znázorňující pána hor Krakonoše, expozici řemesel a další zajímavosti. Významná část expozice je věnována kultuře, zejména dějinám místního ochotnického divadla a připomínce významných vysockých rodáků. V Podkroví muzea se ukrývá obrazárna, kde se pořádají výstavy výtvarného umění a dlouhodobější expozice ze sbírek českých umělců. Otevřeno v létě i v zimě, denně mimo pondělí od 8.30 - 12.00 a 13.00 - 16.00. * Základní vstupné 30,-Kč * Důchodci a studenti 20,-Kč * Žáci a studenti do 15 let věku 15,-Kč * Zdravotně postižení 10,-Kč * Děti do 6 let věku a držitelé průkazky AMG - zdarma * Předem dohodnutí návštěvníci mimo návštěvní hodiny - vstupné dvojnásobné. * Fotografování (FOTO) 10,-Kč
 • Muzeum přírodovědy Smržovka

  Muzeum přírodovědy Smržovka

  Nám. T. G. Masaryka 600, Smržovka, 46851

  (ve vzdálenosti 22,0 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzeum založené v srpnu v roce 1999 přírodovědcem RNDr. Vítem Pickem se nalézá ve středu obce Smržovky na náměstí T. G. Masaryka čp.600 v přízemí Městského úřadu. Výjimečné je tím, že je to první soukromé muzeum v České republice ve svém oboru, neboť všechna ostatní přírodovědná muzea jsou státní. Muzeum je otevřeno celoročně, denně od 9 do 17 hodin. Zavíracím dnem je pondělí. V regionu je bezesporu ojedinělou zajímavostí, kterou doporučujeme navštívit.
 • Krkonošské muzeum Jilemnice

  Krkonošské muzeum Jilemnice

  Zámek 75, Jilemnice, 51401

  (ve vzdálenosti 23,0 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Krkonošské muzeum v Jilemnici bylo založeno v roce 1891. Sídlí v zámku a zaměřuje se především na historii a národopis západních Krkonoš a počátky a vývoj českého lyžování. Můžete si zde prohlédnout unikátní ozvučený Metelkův mechanický betlém z let 1883-1913. Vedle expozice o počátcích a vývoji českého lyžování do roku 1914 a expozice historicko - etnografické nalezneme v muzeum galerii s díly malíře Františka Kavána. Práce toho vynikajícího českého krajináře je v galerii zastoupena příbližně 90 díly. Stálé expozice doplňují výstavy a doprovodné akce. Od roku 1979 patří muzeum pod Správu Krkonošského národního parku. Původně renesanční zámek na místě gotické tvrze, který byl roku 1646 vypálen Švédy, znovu obnoven roku 1716 rodem Harrachů. Upraven a rozšířen novorenesančně roku 1892. V přízemí zámku a v prvním patře západní věže se dochovaly renesanční klenby, částečně jsou patrny i zazděné arkády a krásná barokní vrata. V blízkosti zámku je dochován i komplex úřednických a hospodářských budov, z nichž nejcennější je z počátku 18. století. K příjemné procházce láká zámecký park.
 • Třpytivá krása - exkurze do výroby vánočních ozdob

  Třpytivá krása - exkurze do výroby vánočních ozdob

  Poniklá 151,, Poniklá, 51242

  (ve vzdálenosti 23,1 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Pak vás jistě okouzlí starobylá krása ozdob a obrovská zručnost těch, kteří je vyrábí. Při exkurzi máte možnost sledovat celý proces, od ručního foukání přes stříbření a barvení, až k samotné montáži ozdoby. A jako vzpomínku na tuto exkurzi si můžete zakoupit vánoční ozdobu v podnikové prodejně nebo si ji sami, pod vedením našeho pracovníka, smontovat v kreativní dílně. Všechny naše ozdoby jsou značené logem "Krkonoše - originální produkt®". Exkurze probíhají každý všední den v 9,00, v 11,00 a ve 13,00. Skupiny nad 12 lidí je vhodné ohlásit předem.
 • Muzeum motoristické historie Liberecka

  Muzeum motoristické historie Liberecka

  areál pivovaru KONRAD, Liberec, 46311

  (ve vzdálenosti 24,3 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzeum historických vozidel připomínající více jak stoletou historii Libereckého regionu. Součástí expozice je připomínka prvního majitele automobilu v Čechách, barona Liebiega i zdejšího slavného rodáka, automobilového konstruktéra, Ferdinanda Porsche. Od jara do porzimu jsou v areálu muzea a pivovaru pořádána různá setkání historických vozidel a pro větší skupiny je v nabídce i exkurze pivovaru.
 • Škoda Auto muzeum

  Škoda Auto muzeum

  Václava Klementa 294, Mladá Boleslav, 29301

  (ve vzdálenosti 24,3 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Jen čtyři automobilky na celém světě mají tradici výroby automobilů delší jak 100 let. Jendou z nich je i automobilka Škoda, která je dnes součástí koncernu Volkswagen. Muzejní expozice nabízí unikátní expozici prvních automobilů, ale i multimediální prezentace a dětský koutek.

 • Památník zapadlých vlastenců

  Památník zapadlých vlastenců

  Paseky nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, 51247

  (ve vzdálenosti 24,6 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Památník zapadlých vlastenců vznikl roku 1958. Je věnován odkazu místního písmáka Věnceslava Metelky a spisovatele K.V.Raise, podle jehož románu dostal rovněž název. Památník vybudovali v prostorách farní budovy místní občané. Vznikl díky mnoha ochotným dárcům vzácných rodinných památek. Připomíná historii české obce a její všední život, řemesla, hospodaření, ale i divadelní a hudební tradici. Expozice Krkonošská houslařská škola představuje Věnceslava Metelku jako zakladatele školy a Paseky jako kolébku houslařství. Vedle dalších exponátů je zde bohatá sbírka hudebních nástrojů. Od roku 1981 je památník v péči Správy Krkonošského národního parku jako Krkonošské muzeum. Nově toto zařízení funguje též jako informační středisko.
 • Městský palác Templ

  Městský palác Templ

  Krajířova 102, Mladá Boleslav, 29301

  (ve vzdálenosti 25,5 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Multimediální muzejní expozice s výukovými programy z experimentální archeologie pro školy a s možností návštěvy archeologického hřiště.
 • Oblastní galerie v Liberci

  Oblastní galerie v Liberci

  U Tiskárny 1, Liberec, 46001

  (ve vzdálenosti 26,4 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Galerie se nachází v samotném centru Liberce a je středem výtvarného umění v krajském městě. Je možné zde každý měsíc shlédnout specializovanou výstavu, popřípadě si vyzkoušet malířské techniky s výtvarníky. Galerie pořádá také každoročně sochařskou výstavu pro nevidomé. Prohlídka trvá cca 45 minut. Vstupné je 30 kč, pro děti do 15 let 10 kč a děti mladší 6 let mají vstup zdarma.
 • Muzeum klasického knihařství

  Muzeum klasického knihařství

  Rožďalovice, 28934

  (ve vzdálenosti 26,7 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Obnovená stará knihařská dílna, expozice knižní vazby a stále funkčních starých stropjů a nástrojů, možnost svázat si svoji knihu. Turistická známka č. 1072, otevírací doba v sezóně: pondělí a úterý zavřeno, středa - neděle 10-16 hodin, mimo sezónu pondělí až pátek 10 - 15 hodin.
 • Severočeské muzeum v Liberci

  Severočeské muzeum v Liberci

  Masarykova 11, Liberec, 46001

  (ve vzdálenosti 27,0 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Severočeské muzeum v Liberci pořádá audiovizuální a přednáškové akce, koncerty a vedle dalších funkcí a aktivit disponuje řadou expozic. Expozice užitného umění - vývoj evropského užitého umění od starověku do současnosti. Kabinet fotografie - představuje dějiny fotografie od prvních technických počátků v 19. století až po současnost. Umělecký plakát - vybraná kolekce děl autorů spjatých se severními Čechami, reprezentující rozmanité styly. Přírodovědecká expozice - exponáty z chráněných krajinných oblastí Jizerských hor, Českého středohoří, Lužických hor, Labských pískovců a Kokořínska. Archeologická expozice - dočasně uzavřena. Historická expozice - dokumentuje dějiny Liberecka od 12.století do roku 1918. Expozice mechanických hudebních automatů - představuje (re)produkující přístroje a zařízení. Většina vystavených exponátů je plně funkční. Najdete zde pianoly (od místních výrobců), polyphony, intony, hřebíčkové trsací automaty, flašinety a orchestriony.
 • Památník Bedřicha Smetany

  Památník Bedřicha Smetany

  Jabkenice, Jabkenice, 29445

  (ve vzdálenosti 27,0 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Jabkenická myslivna v blízkosti rozsáhlé obory byla původně sídlem lesního úřadu knížat Thurn-Taxisů. Od r. 1875 zde působil zeť Bedřicha Smetany Josef Schwarz, manžel jeho dcery Žofie. U nich prožil hluchý Smetana se svou rodinou poslední léta života a vznikla zde i řada jeho nejvýznamnějších děl. Jádrem expozice jsou interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salónu.
 • Výstava Betlémů

  Výstava Betlémů

  Kryštofovo údolí 26, Kryštofovo Údolí, 80019

  (ve vzdálenosti 31,3 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Výstava se nachází v 1. poschodí obecního hostince U Kryštofa v Kryštofově údolí. Výstava která se nachází v několika místnostech nabízí více než 20 Betlémů nebo jejich částí. Nejstarší pochází z roku 1846. Jsou zde Betlémy miniaturní, ale i Betlém zabírající 20 metrů čtverečných. Na konci roku můžete u parkoviště naproti hostinci rovněž vidět nasvětlený betlém s kreslenými figurami v životní velikosti.
 • Městské muzeum Chrastava

  Městské muzeum Chrastava

  Liberecká ulice, Chrastava, 46331

  (ve vzdálenosti 34,1 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Městské muzeum bylo otevřeno pro veřejnost v roce 1996, díky společnému úsilí Společnosti přátel historie města Chrastavy a Městského úřadu. Hned ve vstupním prostoru muzea překvapí návštěvníky železný hornický vozík nalezený v blízkosti štol mezi Chrastavou a Bílým Kostelem, nebo několik restaurovaných renesančních náhrobků. Během zajímavé přednášky se dozvíte řadu informací o prvních slovanských a později i německých obyvatelích Chrastavy, o dobývání okolních hor,o tom, jak pravděpodobně vznikl název města, atd. Městské muzeum je spojeno s informačním centrem města.
 • Führichův dům

  Führichův dům

  Chrastava, 46331

  (ve vzdálenosti 34,3 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Rodný dům malíře Josefa Führicha byl postaven roku 1802. Dům je památka chráněná státem. Přízemí této krásné hrázděné stavby je muzeem bytového vybavení, neboť nábytek se zachoval původní. V prvním patře vás jistě nadchne veliký betlém a dále muzeum o životě a díle Josefa Führicha, církevního malíře evropského významu. Ve Führichově domě je možno shlédnout malou galerii s 10 barevnými litografiemi dalšího chrastavského rodáka Willi Sitteho a dále kopie (opět původem chrastavanů) Gustava Kratzmanna a Wilhelma Kandlera aj. Dům je sídlem Společnosti přátel historie města Chrastavy.
 • Muzeum hasičské techniky Chrastava

  Muzeum hasičské techniky Chrastava

  Bílokostelecká ulice, Chrastava, 46331

  (ve vzdálenosti 34,3 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzeum historické hasičské techniky bylo založeno v roce 1997. Díky nadšencům z chrastavského sboru dobrovolných hasičů se podařilo shromáždit velké množství vzácných exponátů z území celé České republiky a vytvořit tak ojedinělou sbírku z období 18. — 20. století. Mezi nejvýznamnější exponáty patří dřevěná stříkačka z roku 1778, tažená lidskou silou. Zvláštností je požární kanón, předchůdce dnešních sirén. Výstavní prostory se nacházejí i v 1. poschodí budovy, kde jsou k vidění menší exponáty, např. džberové stříkačky, hasicí přístroje nejrůznějších typů, je zde expozice přileb, uniforem, medailí, odznaků a zajímavá fotodokumentace z bohaté hasičské činnosti.
 • Muzeum ochotnického divadla Miletín

  Muzeum ochotnického divadla Miletín

  Na Parkáni 1, Miletín, 50771

  (ve vzdálenosti 37,6 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Divadelní soubor Erben zřídil v Miletínském zámku ve spolupráci s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu (NIPOS) muzeum ochotnického divadla. Slavnostní otevření jeho první časti se konalo 12.srpna 2006. Návštěvník se zde seznámí s vývojem ochotnického divadelnictví v Čechách, k prohlédnutí jsou historické opony, kulisy, technická zařízení jevišť, dobových dokumentů a fotografií. Expozice je přístupná denně po předchozím ohlášení na níže uvedených kontakty. Prohlídka s výkladem trvá cca 60minut. Přístup do expozice je bezbarierový.
 • Curia Vitkov (Wothanburg)

  Curia Vitkov (Wothanburg)

  Horní Vítkov, Chrastava, 46331

  (ve vzdálenosti 37,8 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Replika postupně budovaného raně středověkého velmožského dvorce. Jedná se tedy typově o malé opevněné hradiště. Projekt je budován jako muzeum v přírodě oživované během sezóny různými historicko kulturními akcemi přibližujícími návštěvníkům život našich předků. Jedná se o unikátní projekt budovaný neziskovou organizací - stejnojmenným občanským sdružením. Cílem je rekonstruovat objekt, který se na našem území bohužel nedochoval - přechodný typ sídla mezi staršími hradišti a mladšími hrady. Jedná se o tzv. ideovou rekonstrukci - stavíme doslova na zelené louce na základě poznatků z asi pěti různých archeologických lokalit a objekt se snažíme poskládat tak aby jednotlivé stavby tvořily logický, funkční a vzájemně se doplňující celek. Důležitou součástí projektu je i řemeslnická osada přiléhající přímo k dvorci. Smyslem naší práce není jen rekonstruovat stavby ale během různých historicko-kulturních akcí v průběhu sezóny seznamovat návštěvníky s životem našich předků - ať již jde o ukázky zaniklých nebo zanikajících řemesel nebo vojenské umění. Hradiště je budováno na nízkém holém kopci nad vesničkou Horní Vítkov - cca 5km od města Chrastavy a asi 15km od Liberce. Na místo se lze dostat buď po silnici autem ču autobusem (vlak končí v Chrastavě), pěšky nebo na kole, protože dvorec leží přímo na trase euroregionální cyklostezky. Bohužel zatím naše omezené možnosti nestačí na zaměstnání stálého správce, takže dvorec sice lze navšívit kdykoli, ale výklad nebo ukázky řemesel/vojenství se vám dostane pouze během plánovaných kulturních akcí kterých děláme během sezóny několik.
 • Památník Karla Hynka Máchy

  Památník Karla Hynka Máchy

  Valdštejnská 150, Doksy, 47201

  (ve vzdálenosti 38,2 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Je to nejstarší dům v Doksech. Jedná se o roubenou stavbu se šindelovou věžičkou, který nechala postavit hraběnka Marie Františka Heissenštejnová z Vrbaa. V budově bývalého hospitálku je instalována expozice věnovaná životu, dílu a době jednoho z našich nejznámějších básníků Karla Hynka Máchy.
 • Bredovský zámeček - Lemberk

  Bredovský zámeček - Lemberk

  zámek Lemberk, Jablonné v Podještědí, 47125

  (ve vzdálenosti 38,4 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Pobočka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Stálá výstava o ochraně přírody a krajiny, ekologii, historii, turistice, Lužické hory - geologie, hornictví, hospodářství, sklářství a tkalcovství, místní architektura a významné památky. Otevírací doba: květen - září kromě pondělí 9 - 17 duben a říjen pouze soboty a neděle. Vstupné: plné vstupné osoby starší 6ti let 15,- Kč Hromadné slevy: Školní skupiny dětí do 15ti let (včetně letních táborů a ŠvP) 10,- Kč Školní skupiny mládeže starší 15ti let 15,- Kč O dalších slevách se prosím informujte na tel. +420 487 824 145
 • Muzeum Benátky nad Jizerou

  Muzeum Benátky nad Jizerou

  Zámek 49, Benátky nad Jizerou, 29471

  (ve vzdálenosti 38,6 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Regionální muzeum sídlí ve 2.poschodí renesančního zámku Benátky nad Jizerou. V přízemí zámku sídlí soukromé Muzeum hraček a v prvním patře je sídlo Městského úřadu Benátky nad Jizerou. Návštěvníci mohou zhlédnout stálé expozice: * síně Bedřicha Smetany a bratří Bendů, * Bronzový poklad, * Příroda Benátecka, * Tycho de Brahe, * obrazová galerie * interaktivní expozice Páni z Dražic * Keltové Další stálé expozice: Ve výstavní síni probíhají časové výstavy výtvarné, tématické, etnografické, ze sbírek, atd. a součástí nabídky je i interaktivní program.
 • Muzeum hraček Benátky nad Jizerou

  Muzeum hraček Benátky nad Jizerou

  Benátky nad Jizerou, 29471

  (ve vzdálenosti 38,6 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Soukromé muzeum hraček se nachází v přízemí zámku Benátky nad Jizerou. Expozice nabízí hračky české, německé, ale i japonské, čínské, francouzské i americké. Je zde možné vidět panenky, pokojíčky, šicí strojky, dřevěná i plechová auta, ale i pravěká zvířata na klíček. Ve druhém patře zámku sídlí ještě regionální Muzeum Benátky nad Jizerou.
 • Sbírka motocyklů

  Sbírka motocyklů

  Bříšťany, Hořice, 50801

  (ve vzdálenosti 39,4 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Sbírka motocyklů a zemědělských strojů. Motocykly JAWA a ČZ a jine. Muzeum se nachází v bývalé budově místního hostince. Je zde k vidění přes 40 motocyklů různých značek. Otevíraci doba není stanovena, muzeum je zároveň bydliště majitele a po telefonické dohodě Vám muzeum rádi ukážeme. Vstupné dobrovolné.
 • Městské muzeum Mšeno

  Městské muzeum Mšeno

  Mšeno, 27735

  (ve vzdálenosti 41,5 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzeum má statut pobočky Regionálního muzea v Mělníku. Expozice je umístěna ve dvou místnostech druhého patra zdejší radnice a je zaměřena na místní cechy s akcentem na ševcovské řemeslo a na zdejší významné rodáky A. Heřmana a J. L. Píče.
 • Muzeum Nové Město pod Smrkem

  Muzeum Nové Město pod Smrkem

  Palackého 276, Nové Město pod Smrkem, 46365

  (ve vzdálenosti 42,4 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzeum vystavuje a popisuje přírodu a zajímavosti frýdlantského výběžku a jeho historie. Otevírací dobu a vstupné doporučujeme dopředu ověřit. Poslendí známé informace jsou zde: Otevírací doba: pondělí - 9.00 - 11.00 a od 13.00 - 17.00, úterý - 9.00 - 11.30 a od 13.30 - 17.00 , středa - 13.00 - 15.00 čtvrtek - 9.00 - 11.30 a od 13.30 - 17.00 hod, v červenci a srpnu je otevřeno i v sobotu a v neděli 9.00 - 11.00 a od 13.00 - 16.00 Vstupné: dospělí - 10 Kč, děti 5 Kč, hromadné vstupné 3 Kč
 • Městské muzeum Frýdlant

  Městské muzeum Frýdlant

  nám. T.G. Masaryka 99, Frýdlant, 46401

  (ve vzdálenosti 42,7 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Muzejní expozice se věnuje historii frýdlantského výběžku. Stálá expozice: Představení života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí. Mimo otevírací dobu lze sjednat návštěvu na tel.: 605 345 476 (ing. Zdeněk Vlk). Otevírací doba: Út – Pá 9.00 – 15.00 Vstupné: dospělí 15,–Kč, děti 7,– Kč, dětské skupiny 5,– Kč, cizojazyčný výklad 25,–Kč
 • Muzeum kamen

  Muzeum kamen

  Lysá nad Labem, 82736

  (ve vzdálenosti 45,4 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Soukromé muzeum specializované především na stará kamna se nachází v severní části obce Ostrá, kousek od místního nádraží. Vystaveno je asi sto kusů kamen různého stáří a další velké množství předmětů vztahujících se k vytápění.Tato expozice je dopněna o výstavu starých oděvů, kabelek,kuchyňských potřeb a dalších výrobků vztahujících se převážně k životu žen na počátku 20.stol.

  Otevírací doba duben-říjen, so-ne-, 9-16hod

 • Historická vesnice Ostrá

  Historická vesnice Ostrá

  Lysá nad Labem, 82736

  (ve vzdálenosti 45,6 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

   Ve východní části obce Ostrá vybudovala firma Botanicus historickou vesnici, jež je replikou keltské osady. V osadě se koná řada kulturních akcí, jež jsou zaměřeny především na tradiční řemesla. Kromě toho je možné prohlídnout si repliky starých domů a navštívit zdejší bylinné zahrady.

  OTEVÍRACÍ DOBA denně kromě pondělí: 10:00 - 16:00

  VSTUPNÉ dospělí : 90,- Kč děti, studenti a důchodci: 50,- Kč

 • Muzeum v Jindřichovicích pod Smrkem

  Muzeum v Jindřichovicích pod Smrkem

  Jindřichovice pod Smrkem 82, Jindřichovice pod Smrkem, 46366

  (ve vzdálenosti 46,4 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Stálá expozice- Představení života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí. Otevřeno: květen -říjen: Čt - Ne od 10.00 do 17.00 hod. listopad - duben: So - Ne od 10.00 do 17.00 hod. Mimo otevírací hodiny lze objednat návštěvu na tel.: 605 345 467 (Ing.Zbyněk Vlk)Vstupné: 20,-Kč, zlevněné 10,-Kč. Ilustrační fotografie byla použita ve spolupráci a díky laskavosti serveru www.jindrichovice.cz
 • Loreta

  Loreta

  Chlumec nad Cidlinou, 50351

  (ve vzdálenosti 46,6 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Objekt byl vystavěn v letech 1717-1719 původně jako škola a kolej piaristického řádu, jehož posláním byla bezplatná výchova dětí v katolickém církecním učení. Po přerušení zřejmě z důvodu stavby zámku byla Loreta dokončena roku 1740. V prvním patře Lorety začíná prohlídka v místnosti upravené jako stará selská jizba (barokní lidový nábytek, lidové kroje, obrázky na skle). Další místnost je vyhrazena životnímu stylu měšťanstva (figuríny v dobových oblecích). Následující prostory jsou věnovány řemeslům a cechům, či připomínají významné chlumecké osobnosti, např. spisovatele Václava Klimenta Klicperu nebo historika a profesora KU Jaroslava Golla. Prostory ambitů jsou určeny k rozmístění historické zemědělské techniky a informují o historii Chlumce n. C., např. o velkém selském povstání r. 1775 nebo o aktivitách chlumeckého ostrostřeleckého sboru.
 • Památník bitvy 1866 na Chlumu

  Památník bitvy 1866 na Chlumu

  Všestary, 50312

  (ve vzdálenosti 48,7 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  U osady Chlum, severozápadně od Hradce Králové byla 3. července 1866 svedena velká bitva mezi pruskou a rakouskou armádou. Velké ztráty byly impulsem k budování památníků a roku 1936 vzniklo Válečné muzeum. Dnes se zde nacházejí expozice zaměřené na historii konfliktu a na výzbroj a výstroj všech armád zúčastněných v této druhé největší vojenské bitvě 19. století. Roku 1997 podtrhlo význam této lokality vyhlášení památkové zóny, zahrnující území s více jak 400 pomníky, hroby a dalších památek. Nedaleko památníku se nachází rozhledna ze které můžete vidět celý centrální prostor bojiště.
 • Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

  Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

  nám. Osvobození 297, Česká Lípa, 47001

  (ve vzdálenosti 49,1 km od EA Zámecký Hotel Hrubá Skála)

  Významné regionální muzeum. Bohaté muzejní sbírky jsou uloženy a vystaveny v komplexu budov bývalého augustiniánského kláštera v centru města. Muzeum má pobočky Doksy, Kravaře a zámek Lemberk. Expozice: Historická Archeologická Přírodovědná Kovářská